Viral faranjit ölüme sebep olur mu?

Faranjit, üst solunum sisteminde mukoza zarının ve lenfoid dokusunun oldukça yaygın bir hastalığıdır. Faranjit hastalığının birçok nedeni olabilir: bakteri, solunum yolu travması, mantar enfeksiyonları veya soğuk algınlığı komplikasyonları.

Bununla birlikte, istatistiklere göre hastalardaki vakaların % 65’inden fazlasına viral faranjit teşhisi konuyor. Viral faranjit çoğunlukla, soğuk algınlığı salgınları döneminde ortaya çıkar. Çocukların, yetişkinlerden daha çok bu hastalıktan muzdarip olduklarını bilerek çocukları korumak önemlidir. Tedavi, zamanında başlamazsa veya hatalı yapılırsa, ciddi komplikasyon riski ortaya çıkar. Genellikle bu durumda yani tedavi geciktiğinde, viral faranjit kronik hale gelir ve bundan kurtulmak neredeyse imkansızlaşır.

Viral faranjit, oldukça geniş bir virüs grubundan kaynaklanır. Hastalığın bu biçimine neden olan ana mikroorganizmalar adenovirüsler, rinovirüsler, influenza virüsleri, koronavirüsler ve diğerleridir. Bunların arasında hem yaygın hem de çok nadir bulunan formlar vardır. Görsel muayene ve muayene sonuçlarının ardından doktor, patojenin doğasını ortaya çıkarabilir ve viral faranjit tedavisine başlayabilir.

Viral Faranjit Tedavisinde Önemli Noktalar

Akut faranjit tedavisi, kapsamlı olmalı ve katı bir rejime sahip olmalıdır. Tedaviyi hafifletmek veya ilacı almayı aksatmak, tedaviye baştan başlamayı gerektirir. Hastalığın semptomları çok güçlü ise (örneğin sıcaklık hastaneye gitmenizi engelliyorsa) kendi başınıza bir şey yapmaya veya iyileşmeyi beklemeye çalışmayın. Bir ambulans çağırmak, bu acil durum için en ideal karar olacaktır. Özellikle bu boğaz hastalığı çocuklarda meydana gelirse, hemen ambulans çağırmanız gerekebilir. Bir doktora gitmeden önce hastaya yatak istirahati sağlanmalı ve hastalığın yayılmasını önlemek için, sağlıklı kişileri enfekte kişiden maksimum derecede korumak gerekiyor.

 

Viral faranjit ölüme sebep olur mu?
5 (2 Oy)

Yorum Alanı