Viral Faranjit Hastalığında Meyve ve Sebze Tüketiminin Önemi

Viral faranjit, virüslerin sebep  olduğu bir akut faranjit türüdür. Orofarenks inflamasyonu, faranjiti açıklamakta kullanışlıdır. Boğazda ortaya çıkar ve eğer yanlış teşhis ve tedavi uygulanırsa, bulaşıcı hastalıklardan biri olarak bilinen bronşit gibi kötü durumlara neden olur. Boğaz ağrısı, ateş, yutma güçlüğü ve boğazda kızarıklık alanı hastalarda görülen belirtilerdir. Faranjit, virüslerin% 95’inden kaynaklandığından, antibiyotikler yetersizdir. Bu nedenle, faranjitte beslenme tedavisi tıbbi tedavinin yanı sıra iyi bilinen bir diğer yaklaşımdır. Meyve ve sebzeleri tüketmek, hastaların viral faranjitle daha iyi mücadele etmesine yardımcı olur.

Ne Tür Sebzelerin Tüketilmesi Gerekiyor?

Yeterli sebze tüketimi, insan vücudunun hastalıklara karşı daha iyi korunmasına yardımcı olur, iyileşme süresi kısalır ve daha iyi sindirim sistemi sağlar.

Faranjit hastalığından tüketilebilen bazı sebzeler:

Sarımsak

Sarımsak, en sağlıklı sebze ve doğal bir antibiyotik olarak bilinir. Yapılan araştırmalardan bazıları pişmiş ve çiğ günlük sarımsak tüketiminin hastalıklarla daha iyi mücadele ettiğini göstermektedir. Ayrıca pulmoner hastalıklara karşı koruma sağlar.

Soğan

Soğan, faranjit için doğal tedavi sağlayan başka bir sebzedir. Sarımsak tüketimi ile aynı nedenler soğan için de geçerlidir.

Ispanak

Demir ve antioksidan için çok iyi bilinen bir kaynaktır. Antioksidanlar daha sağlıklı bir vücuda sahip olduklarından, ıspanak düzenli olarak tüketilmesi gereken bir başka sebzedir.

Meyve Tüketimi Faranjit Tedavisinin İlerleyişini Değiştirir mi?

Meyve tüketimi her yaşta daha iyi insan sağlığı sağlar. Bebeklik çağlarında daha sağlıklı gelişim evreleri anlamına gelir; yaşlılar için daha güçlü zihinsel ve bedensel vücut olan daha iyi yaşam koşulları anlamına gelir. Bu bilgilere göre, hangi meyveler tüketilmelidir? Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir;

Limon

Limonu tüketmek insan sağlığına büyük yararlar sağlar. Hem gıdaya ekleyip bir meyve olarak yemek, özellikle C vitamini nedeniyle faranjitte hastalıklara karşı mücadeleye yardımcı olur Öte yandan fazla limon tüketmesi daha fazla mide asidine neden olduğundan insanlar tüketimden kaçınmalıdır.

Portakal

Portakal içerdiği folik asit ve C vitamini, kesintisiz kesmek için iyi bilinen bir kaynaktır.

Ananas

Enflamasyon riskini azaltmada etkilidir ve hızlı iyileşmeyi iyileştirir.

Elma

Elmanın yeterince günlük kısmını tüketmek, soğuk algınlığı riskini ve öksürük için iyi bir riski azaltır.

Viral Faranjit Hastalığında Meyve ve Sebze Tüketiminin Önemi
Oylayın

Yorum Alanı