Son Yorumlar
Faranjit

Blogumuzda, Faranjitin nedenleri, Faranjitin Belirtileri, Faranjitin tedavisi, Faranjitin bitkisel tedavisi, Farenjitin çözüm yolları, Faranjit nedir, faranjit ilaçları gibi bir çok bilgiyi en güncel haliyle bulacaksınız. sormak istediğiniz soruları yazıalrın altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.  Öğrenmek istediğiniz bir konu olursa yorum yazın biz sizin için araştıralım. Faranjit larenjit, tonsilit, boğaz ağrıları, Bademcik enfeksiyonları gibi bir çok konuda sizleri aydınlatmaya hazırız

ADS

Trigliserid Nedir

Trigliserid Nedir

Obezite ve beraberinde getirdiği koroner sorunlar çağımızın en büyük sorunlarındandır. Dünya sağlık örgütünün düzenli olarak yayınladığı veritabanlarına göre dünyada ki ölümlerin %90’ kalp damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Trigliserid, hem bitkisel hemde hayvansal yağların ana molekülüdür. Bilindiğinin aksine fazla yağ tüketiminden çok karbonhidrat tüketimine bağlı olarak kanda yükselir. Yakınlarımızdan da sıklıkla duyduğumuz “Kolesterol değerlerim normal ama trigliserid seviyesi yüksekmiş” sözü aslında tamamen diyetimiz ile alakalı bir durumu göstermektedir.

Karbonhidratlar karaciğer tarafından tekrar metabolize edilirken depo fazlası olanlar yağlara çevrilerek vücudumuzda depo edilir.  Diyetimizde ki yağ ve karbonhidratın daha da artması ile trigliseridler oluşur.  Kanımızdaki normal trigliserid düzeyi 140 – 160 mg/dl dir. 200 mg / dl üzerinde trigliserit seviyesi  felç, koroner sendromların oluşması ve dolaşımımızın bozulması gibi riskler oluşturur.Alkoliklerde trigliserid seviyesi artmıştır. Aşırı alkol tüketiminin koroner patolojilere yol açmasının nedeni de trigliserid düzeylerinin ve kolesterol panellerinin bozulmuş olmasındandır.  Yeşil besinler , kuru yemişlere de diyetimizde yer vermemiz , alkolden uzak durarak sportif aktivitelere hayatımızda daha çok yer vermemiz trigliserid seviyemizi  normal değerlerde korumamıza yardımcı olacaktır.Trigliserid seviyemizdeki artmalar özellikle damarlarımızda aterom plakları olarak bilinen pıhtı tabakalarının oluşmasına neden olacak tır. Bu plaklar belirli etkenler ile koptuklarında inme-felçlere neden olurlar.  Bu tip sorunlar tedavisi çok fazla mümkün olmayan kalıcı fonksiyon bozukluklarına ve hatta ölüme neden olmaktadır.

Trigliserid Nasıl Düşürülür?

Trigliserid seviyesini düşürmek için içkiden sigaradan aşıtı yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. ayrıca omega 3 açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.  Peki omega-3 yönünden zengin gıdalar nelerdir? uskumru, sardalya, hamsi, ceviz fındık badem, mısır ,patates, soya, marul, kekik nane, havuç ve kiraz tabi bu gıdaların dışında da triglseridi düşşürne gıdalar bulunmakta ancak ern kolay bulunanları buraya yazdık..

Sorun yanıtlansın:)

?>