Streptokok Faranjit (İltihaplanmış Boğaz Ağrısı): Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi

Streptokok faranjit yani boğaz ağrısı, “A grubu streptokok” adı verilen bakteriyel bir faranjit türüdür. Dolayısıyla akut faranjit tanımına girmektedir.Streptokokal faranjit boğaz ve bademcikleri etkiler. Bademcikler insan boğazının başlangıcında iki yana doğru birer tane olarak bulunan, mikropların vücuda yerleşmesini önlemede yararlı olan, badem biçimindeki organdır. Streptokokal faranjit de larenksi de etkileyebilir. Genel belirtiler arasında ateş, boğaz ağrısı ve lenf düğümleri bulunur. Streptokokal faranjit çocuklarda boğaz ağrısının neredeyse yarısının nedenidir ve iltihaplanmaya neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur.

Streptokokal faranjit, çoğu zaman soğuk aylarda ortaya çıkar hasta kişiye yakın kişilerde yada genellikle aile üyeleri arasında yayılır. Streptokokal faranjit olduğundan emin olmak için boğaz kültürü adı verilen bir test gereklidir. Bu test yapılmadan da semptomlarla olası bir streptokokal faranjit olup olmadığı tespit edilebilir. Antibiyotikler, streptokokal faranjiti olan bir kişide yararlı olabilir. Antibiyotikler tek başına yeterli olmayıp hastalığı yavaşlatan ve bakterileri öldüren ilaçlardır.

İçindekiler
Streptokokal Faranjit Tanımı
Streptokokal Faranjit Belirtileri
Streptokokal Faranjit Tedavisi

Streptokok Faranjit (İltihaplanmış Boğaz Ağrısı) Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi

Streptokok Faranjit (İltihaplanmış Boğaz Ağrısı) Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi

Streptokokal Faranjit (Boğaz Ağrısı) Tanımı

Streptokokal faranjit veya boğaz ağrısı, “A grubu streptokok” adı verilen bakteriyel bir hastalıktır. Streptokokal faranjit boğaz bademciklerinde yanma,acı ve yutkunma zorlulu oluşturur . Bademcikler insan boğazının başlangıcında iki yana doğru birer tane olarak bulunan mikropların vücuda yerleşmesini önlemede yararlı olan bir organdır. Streptokokal faranjit de larenksi tetikleyebilir.

Streptokoksik enfeksiyon, boğaz ağrısı,tahriş ve iltaplanmaya neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur. Farklı yaş gruplarındaki çocukları ve yetişkinleri etkileyebilir. 5-15 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Bu bakteri hava yoluyla veya dokunma ile yayılabilir.

Streptokok Faranjit (Boğaz Ağrısı) Belirtileri

Grup A Streptokok bakterileri burun ve boğazda başlar. Bu bakteri taşıyanlar kolayca diğer insanlara bulaştırabilir. Bakteriler öksürük, hapşırma, aynı masada yemek yeme, aynı bardak su içme yoluyla kolaylıkla yayılır.

Tipik olarak, semptomlar birkaç gün içinde belirginleşir. Belirtilerin şiddeti ve yoğunluğu kişinin bünyesine göre değişir. Ortak streptokok semptomları şunlardır:

  • Boğaz iltihabı (boğazdaki beyaz lekeler)
  • Boğaz ağrısı
  • Soğuk hava
  • Baş ağrısı
  • İştahsızlık
  • Ateş
  • Boyun şişmesi (lenf düğümlerinde)
  • Yutma zorluğu

Boğazdaki tüm enfeksiyonların (boğaz ağrısı) streptokok kaynaklı olmadığını unutmayın.

Streptokokal Faranjit (Boğaz Ağrısı) Tedavisi

Streptokokal faranjit genellikle tedavisiz birkaç gün içinde sona erer. Antibiyotik tedavisi semptomların daha erken ortadan kaldırılmasını sağlar. Antibiyotiklerin tedavisinin başlıca nedeni, daha ciddi bir hastalığı önlemektir. Örneğin, romatizmal ateş olarak bilinen kalp rahatsızlığı olabilir.

Streptokokal Faranjit (Boğaz Ağrısı) İçin Tıbbi Tedavi

Ağrı kesici ilaçlar streptokokal faranjitin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Aspirin yetişkinlerde de kullanılabilir. Bununla birlikte, Reye sendromu oluşması muhtemel olduğundan, çocuklara verilmemelidir.

Penisilin streptokokal faranjit için en yaygın kullanılan antibiyotiktir. Genellikle oral yoldan alınır. Yutma güç ise şırınga ile de verilebilir. Popüler olmanın nedeni ucuz ve güvenilir olmasıdır.

Belirtilerin ortalama süresi 1 haftadır. Antibiyotikler 1-2 gün boyunca semptomların ortalama süresini kısaltır. Bu ilaçlar hastalığın yayılmasını da azaltır. Bazen romatizmal yani ateş, kızarıklıklar veya enfeksiyonlar için antibiyotikler kullanılır. İlaçlara karşı tepki gösteren yetişkinlere antibiyotik tedavisi verilemeyebilir.

Amoksisilin yapısı penisilin ile benzerdir. Tadı daha iyi olduğu için çiğneme tabletlerinden ötürü çocuklarda tercih sebebi budur.

Penisilin alerjisi olanlarda doktor Keflex, Klaritromisin (Biaxin), Azitromisin (Zithromax, Zmax) veya Slindamisin yazabilir. Bu ilaçlar hastalığın ilerlemesini durduracak, yayılımını azaltacak ve semptomları hafifletecektir.

Streptokok Faranjit (Boğaz Ağrısı) için Ameliyat

Streptokokal faranjit hastalığı sık sık tekrarlanırsa, doktor bademcikleri alabilir. Bu durumlarda ameliyat gerekli olabilir:

Antibiyotik tedavisi geçirmişseniz ve hastalığınız yıl boyunca yinelenmişse
Bademcikler etrafında, tedaviye cevap vermeyen abseler varsa
Bademcik iltihabının sebep olduğu ağızda kötü bir koku ve tonsilit varsa
Bademcik tümörleri (Biyopsi gerekli)
Tonsillektomi genellikle bademcikleri almak için kullanılır. Bademlerde abseler varsa küçük bir kesi açılarak kurutulur. Yine de bazı durumlarda bademcikleri çıkartmak daha uygun olabilir. Tonsillektomi yapılan çocuklar için genel anestezi yapılırken, yetişkinler için lokal anestezi yeterlidir. Ameliyat sonrası hacim ve ton değişir. Nefes nefese bir kaç gün boyunca kötü kokabilir. Operasyondan sonra kanama riski vardır.

Sonuç olarak, streptokokal faranjit, bir bakteriyel faranjit türüdür ve tıbbi tanı gerektirir. Tıbbi bir profesyonel doktor tarafından tedavi edilebilir. Streptokokal faranjit kolayca yayılır ve ciddi bir hastalığa neden olabilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden tıbbi yardım için bir doktora danışmalısınız.

Streptokok Faranjit (İltihaplanmış Boğaz Ağrısı): Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi
4.5 (2 Oy)

Yorum Alanı