Streptekoklu Faranjit

Faranjit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Faranjiti en basit haliyle tanımlayacak olursak bir iltihaplanma olduğunu söyleyebiliriz. Faranjitin tanımını biraz daha açacak olursak yutağın arka tarafında yer alan örtücü dokunun çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanması olarak tanımlanabilmektedir. Yutağın arkada tarafında çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen ve Faranjit olarak adlandırılan iltihaplanma bahsedilen bölgenin tahriş olmasından kaynaklanabileceği gibi çeşitli bakterilerin enfeksiyona neden olmasıyla da ortaya çıkabilmektedir.

Faranjit tek başına bir hastalık olabildiği gibi başka bir hastalığın başlangıcının da sinyalini veriyor olabilir. Faranjit görülen kişilerde genellikle üst solunum yollarında enfeksiyon başlangıcından bahsedilebilmektedir. Faranjitten sonra kişinin üst solunum yollarında enfeksiyon görülmesi de nezle veya grip gibi hastalıkların başlangıcı anlamına gelmektedir. Faranjit başlangıcının kişide görülebilecek birçok hastalığın habercisi olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Halk arasında streptokoklu faranjit hastalığı olarak da bilinen bir türü olan faranjit hastalığının bu çeşidinde faranjitin başlangıcına streptokok adı verilen bakteri neden olmaktadır. Fakat bu bilgi sadece streptokok adı verilen bakterinin faranjit hastalığına neden olduğunu kesinlikle düşündürmemelidir. Başka birçok bakteri de kişide faranjitin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Faranjitin tedavi yöntemlerinin faranjitin meydana geliş şekline göre değişiklik göstereceği unutulmamalıdır. Kişi bu bilgi ışığı altında olası bir faranjit rahatsızlığında tedavi için mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır. Faranjit tedavisinde yanlış uygulanacak tedavi yöntemlerinin hem zaman kaybına hem de vücudun gereksiz yere yorulmasına neden olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır. Çok fazla sigara ve alkol tüketiminin ve sinüs enfeksiyonlarının da kronik faranjite neden olacağı unutulmamalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir