Kronik Faranjit: Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi

Kronik faranjit hastalığında, ateş ve yorgunluk gözlenmez ve tedavisi çok zor olan bir hastalıktır. Faranjitin bu türünde; sürekli boğaz temizleme isteği, yutkunma zorluğu,  boğazda yanma gibi belirtiler görülür. Hastalar sıklıkla öksürerek boğazını temizlemeye çalışırlar. Bununla birlikte, öksürerek boğazı temizlemeye çalışmak genellikle tahrişe neden olur. Akut faranjit çok daha şiddetli, ancak kronik faranjit oldukça uzun sürüyor.

İçindekiler
Kronik Faranjit Tanımı
Kronik Faranjit Belirtileri
Kronik Faranjit Tedavisi

Kronik Faranjit Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Faranjit Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Faranjit Tanımı

Kronik faranjit tanımı olarak, boğazın enfeksiyonu ve tahrişi olarak tanımlayabiliriz. Ancak kronik faranjit hastaları, toz, havasızlık, sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler gibi bir çok şeye karşı hasastırlar. Bunlar gibi hasas oldukları şeylere maruz kalırlarsa hemen faranjit olurlar. Genellikle aniden boğazdaki yanma hissiyle başlar. Hastalık akut faranjit kadar şiddetli değildir, fakat kişiyi şüpheyle canlı tutar; Bugün hava çok soğuktu yarın faranjit olurmuyum? Ya da son sigarayı içmemeliydim, yarın faranjitim başlar mı? vb.. İnsanları paranoyak edebilir. Boğazda kuruluk, yanma, yutma zorluğu gibi şikayetiniz varsa kronik faranjitten şüphelenmelisiniz. Eğer boğazda herhangi bir kanama veya tahriş oluşursa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Kronik Faranjit Belirtileri

Sürekli tekrarlayan akut faranjit, kronik faranjite dönüşebilir. Sigara, alkol, sinüs enfeksiyonları ve alerjiler kronik faranjite sebep olur. Kronik faranjitte, ateş ve halsizlik gibi şikayetler görülmez. Boğazda kuruluk, yanma, yutkunma zorluğu gibi şikayetler olur.

 Kronik faranjit, akut faranjite göre çok şiddetli değildir. Ancak kronik faranjit uzun sürer ve kolayca tekrar ortaya çıkabilir. 

Kronik Faranjit Tedavisi

Kronik faranjit tedavisi çok zordur. Çok can sıkıcı bir hastalıktır, çünkü sürekli tekrar eder. Tıbbi tedavi gereklidir. Buna ek olarak, hasta ne gibi durumlarla karşılaşılacağından haberdar olmalıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda kronik faranjit tamamen kaldırılamaz.

Tedaviyi belirlemek için doktor tarafından kronik faranjit oluşturan başka bir faktör olup olmadığı kontrol edilmelidir. Muayene, olası laboratuvar, endoskopik ve röntgen çalışmalarını içerir. Eğer bulunursa, bu faktörlerin önce ele alınması gerekir. Alerji, burun kemiği eğriliği veya burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar varsa tedavi edilmelidir (gerekirse cerrahi operasyonla). Kronik faranjitte antibiyotikler genellikle faydasızdır, çünkü enfeksiyondan çok boğazın tahriş olması söz konusudur. İlaçlar, burun spreyleri ve gargaralar burun akıntısını azaltmak için kullanılır. Reflü varsa, reflü tedavisi için ilaç verilir. Bol miktarda ılık su içmek çok faydalıdır.

Hastanın uzak durması gereken en önemli etken sigara ve alkoldür.

Dikkat edilmesi gereken durumlar şöyledir:

Sigaradan ve alkolden uzak durun!
Yüksek sesle ve çok fazla konuşmayın
Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmayın
Çok sıcak ve soğuk gıdalardan ve içeceklerden uzak durun
Kendinizi sıcak tutun
Alerji varsa, neden olan faktörlerden kaçının
Reflü hastalarında, çay-kahve ve alkol içmeyin ve çok yemek yemeyin (özellikle akşamları)
Boğazı temizlemeye çalışmayın (öksürük ile)
Asitli-gazlı içecekler, turşular, acı yiyecekler ve yutulduğunda tahriş edebilecek gıdalardan kaçının.

Doğru tedavi ve hatta hastanın maksimum dikkati bile kronik faranjit tedavisi için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, kronik faranjit hastaları çok dikkatli olmalıdır.

Kronik Faranjit: Tanımı, Belirtileri ve Tedavisi
5 (7 Oy)

1 Yorum

  1. Ferhat 01/03/2018

Yorum Alanı