Gebelikte Faranjit

Öncelikle faranjit nedir sorusunun cevabını yazalım. Faranjit özofagusun genel adıdır.Faranjit boğaz ağrısı olan irritabl,kırmızı ve şişme belirtilerine neden olur.Mukozal ve submukozal astarın enfeksiyonudur.Faranjit nedenleri sıklıkla soğuk grip ve viral enfeksiyonlarıdır.Faranjit viralin %90’ı,bakterinin %10’udur.Öncelikle faranjit 4-7 yaş arasında olan çocuklarda görülür.

Gebelikte Faranjit

Gebelikte Faranjit

Faranjit hastalığı nadiren de olsa 1 yaşından küçük ancak semptomların hastalığın nedenlerini değiştirebileceği çocuklarda görülür.Hastalığın semptomları yavaş yavaş ortaya çıkıyor.Genellikle hastalar 1-2 gün içerisinde iyileşirler.Eğer 1-2 gün içinde iyi değilseler doktora başvurmak zorundadırlar.

Faranjit tedavisinde bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrıları için antibiyotikler kullanılır.Antibiyotikler viral boğaz ağrıları için iyi değillerdir.

Hamilelikte Faranjit

Hamilelikte Faranjit

Faranjit Semptomları(Belirtileri)

-Akut faranjit,zor kırlangıç ve kırmızı boğaz ağrısına neden olur.

-Öksürmek yok denecek kadar az.

-Zayıflık ve bitkinlik hissi

-Mukoza astarının iltihabı

-Kas ağrıları

-Ateş

-Baş ağrısı

Hamilelikte Faranjit Belirtileri

Hamilelikte Faranjit Belirtileri

Faranjit Ve Hamilelik

Gebelik ilaç kullanımı için uygun değildir.Bu nedenle gebe kadınlar zorunda kalmadıkça ilaç kullanmamalıdır.İlaçlar,doktorlar tarafından kontrol edilmeli ve doktor tavsiyesiyle ilaçların dozu ayarlanarak kullanılmalıdır.Çünkü gebe kadınların kullandığı ilaçlar doğrudan plasentaya ve bebeğe gidiyor.Bebekler için büyük risk bu durum.Özellikle ilk 3 ayda bebeklerin organları gelişir ve bu zamanlarda annelerin ilaç kullanımından kaçınması daha sağlıklı olacaktır.

Faranjitin Risk Faktörleri Nelerdir ?

-Grip ve soğuk algınlıgı

-Boğaz ağrısı ve soğuğa yakalanmıs biriyle temas

-Sigara içmek veya içilen ortamda bulunmak

-Allerjiler

-Sinüs Enfeksiyonları

Gebelikte Faranjit
5 (5 Oy)

Yorum Alanı