Faranjitin Bitkisel Tedavisi

Faranjit bitkisel tedavisi

Faranjit genellikle boğazda yaşanılan ağrı, yanma ve yutkunma güçlüğüdür. Bir diğer adı ile boğaz iltihaplanmasıdır. Faranjit, akut faranjit ve kronik farankit olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kronik faranjit, uzun sürenin sonucunda ortaya çıkarken, akut faranjit aniden ortaya çıkar. Faranjite neden olan en büyük sebeplerden biri, üşütmek ve mikroplardır. Genellikle hastalıkların sadece üşütmekle ortaya çıkmadıkları bilimsel bir gerçektir. Fakat hem üşütme hem de mikroplar var ise, hastalık kaçınılmazdır.

Faranjitin belirtileri nelerdir?

Faranjit oluştuktan sonra, boğazda ağrı, acı, yanma ve yutkunma zorluğu görülür. Ayrıca ses kısıklığı en çok görülen belirtilerinden biridir. Faranjit, grip ya da nezlenin yanında görülebileceği gibi, kendi başına da görülebilir. Kendi başına oluştuğu zaman genelde, ateş ya da benzeri durumlar görülmez. Sadece boğazda yaşanılan sorunlar ve yutkunmada güçlükler görülür.

Faranjite yakalanma riski kimlerde daha yüksek?

Faranjit çevresel faktörlerden oluştuğu için, ağızdan nefes alıp veren kişiler her zaman için faranjit riski altındadır. Ayrıca burun kemiğinde eğrilik olanlar, alerjisi olanlar ve sigara kullananlar da bu riski taşır.

Farenjitin tedavisi nasıl olur?

İki türlü tedavi yöntemi bulunmaktadır. Birincisi antibiyotikler ile uygulanan tedavidir, ikinci ise bitkisel tedavi yöntemleridir. Virüsleri ortadan kaldırmak için, antibiyotik gerekli olabilir. İleri düzeyde faranjit hastalığı yaşıyorsanız, doktora gidip tedavi yolları arayabilirsiniz. Bunun dışında ikinci yöntem olan, bitkisel faranjit tedavisinde,  adaçayı ile gargara yapabilirsiniz.

Faranjitin Bitkisel Çözümü

Bir diğer bitkisel çözüm ise, kaynamış suya atılan karabiber karışımını içmektir. Karabiber, boğaza en iyi gelen bitkiler arasındadır. 5 gr kekik ve kimyon, 1 çay bardağı sirke ile karıştırılır ve 2 su bardağı su eklenir. Hepsi 5 dakika boyunca kaynatılır ve gargara yapılır. Faranjite iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri bu şekildedir. Ayrıca son derece faydalı bir bitkisel çözüm daha sunmak gerekirse, ıhlamur, elma kabukları ve limon su eklenerek kaynatılır. 5 dakika kaynattıktan sonra bardağa alınır ve üzerine tarçın eklenir. Hem içimi zevkli hem de tadı güzel olan bu karışım aynı zamanda tedavi niteliği taşır.

Faranjitten kurtulmak için bu çözümleri deneyebilirsiniz. Beklemediğiniz düzeyde bir hastalığınız var ise, doktora başvurmakta geç kalmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir