Faranjite ne iyi gelir? Dikkat! İşte bunlar faranjite iyi geliyor

Faranjite ne iyi gelir ? Faranjite nelerin iyi geldiğini yazmadan önce, faranjitin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Faranjit (veya farenjit), boğaz ağrısı veya boğaz iltihabı olarak da bilinen bir boğaz hastalığıdır. Akut faranjit ve kronik faranjit volmak üzere iki tür faranjit boğaz hastalığı vardır.

Akut faranjit, bir anda yakalanılan faranjit hastalığıdır. Akut adını almasının sebebi budur. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve bulaşıcı bir hastalık olduğu için kapalı mekanlarda, okullarda vs hızlıca yayılan bir hastalıktır. Virüs veya bakteriler sebep olmaktadır ve genellikle halsiz, ağrılı ve ağır bir hastalık süreci olan 3-7 gün içerisinde tedavisi tamamlanarak normal hayata dönülür.

Akut faranjite iyi gelen ne … Okumaya devam ediniz…

Kronik faranjit ise halk arasında kronik boğaz kızarıklığı olarak bilinir. Kronik faranjit hastalarında, hassas boğaz dokusu tahriş olmuştur ve bu boğaz dokusunun tamamen tedavi edilmesi çok zordur. Kronik faranjit genetik bir hastalık olduğundan ailenizde kronik faranjit hastası var ise mutlaka bu hastalığa karşı kendinizi korumalısınız, aksi takdirde tedavisi genellikle mümkün olmayan bu hastalığa yakalanma riskiniz oldukça yüksektir. Kronik faranjit hastalarının yaptıkları şey, tedavi olmaktan çok boğazı korumaktır.

Peki kronik faranjite iyi gelen ne … Okumaya devam lütfen…


Akut faranjite ne iyi gelir

Akut faranjite nelerin iyi geldiğini açıklamadan önce iki şeye değinmek istiyorum.

 1. Akut faranjit virüsler veya bakterilerden kaynaklanıyor. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin güçlü olması akut faranjiti atlatmada en çok yardımcı olacak olan faktördür.
 2. Akut faranjit bulaşıcıdır. Eğer akut faranjit hastalığına yakalandıysanız, başka insanlara bulaştırmamak için kimseyle yakınlaşmayın, hapırşırken ve öksürürken mendil kullanmaya özen gösterin ve ayrıca çatal, kaşık, bardak veya kıyafetleri ortak kullanmayınız.

Şimdi … Akut faranjite ne iyi gelir:

 1. Bağışıklık sisteminin güçlü olması gerek demiştik değil mi? O halde bağışıklık sistemini güçlü tutacak meyve ve sebze tüketimine önem gösterin. Özellikle bol bol portakal ve mandalina yemeyi ihmal etmeyin. Çünkü faranjite iyi gelen şeylerin başında bu iki meyve bulunur.
 2. Beslenmenize özen göstermelisiniz. Bağışıklık sisteminiz akut faranjit ile savaşırken sakın onu enerjisiz bırakmayın. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var: Öğünlerde az yemek yemelisiniz. Eğer faranjite iyi geleceği zannıyla öğünlerde çok yemek yerseniz, vücudunuz faranjit ile savaşmayı bırakacak ve mide ile ilgilenecektir. Bu da hastalığın güçlenmesine sebep olacaktır. Aslında bütün hastalıklarda geçerli olan bu kural oldukça önemli ve dikkat edilmesi geren bir noktadır…
 3. Vücudunuzu sıcak tutmaya çalışın. Akut faranjit olduğunuzda bağışıklık sisteminiz ateşinizi yükselterek bu savaşa avantajlı olarak devam eder. Sizin de hastalık sürecinde bedeninizi olabildiğince sıcak tutmanız gerekiyor.
 4. Dinlenin. Akut faranjite sebep olan bazı virüsler ve bakteriler (örneğin adenovirüs virüsü veya streptokok bakterisi), size bu hastalık sürecinde çok zor günler yaşatabilir. Hastalık sürecinde durumunuz oldukça ağırlaşabilir ve hastaneye kaldırılmanıza sebep olacak kadar ileri gidebilir. Bu yüzden bu hastalığı ciddiye alın ve dinlenin. İşinizden izin almanız patronunuzun yararına olacaktır, zira ne kadar erken dinlenmeye başlarsanız hastalık bir o kadar kısa sürecektir.
 5. Adaçayı için. Adaçayı boğaz mukozasının mikrobik mikroorganizmalara karşı korunmasını sağlar.
 6. Doktora gidin. Bunu en son söylediğime bakmayın ve en yakın doktora başvurarak muayene olmak ilk işiniz olsun. Doktorunuzun verdiği ilaçları vakit geçirmeden alıp kullanmaya başlayın.

Kronik faranjite ne iyi gelir

Kronik faranjite neyin iyi geldiğini açıklamadan önce şunu tekrar etmekte fayda var:

Asıl soru “kronik faranjite ne iyi gelir”   DEĞİL   “kronik faranjite ne iyi gelmez” olmalı.

Çünkü bir kez kronik faranjit olunur ve daha sonra kronik faranjit olunmaz, mevcut kronik faranjit “tetiklenir”. Dolayısıyla kronik faranjite ne iyi gelmez sorusunun açıklamasını yapalım:

 1. Yiyeceklerden asitli, yutması zor veya yutarken boğaza zarar verebilecek (örn ekmek tırtıkları), çok acı, çok baharatlı,
 2. İçeceklerden; kola ve gazoz gibi asitli ve gazlı içecekler, kahve, demli çay, çok sıcak veya çok soğuk içecekler
 3. Ortam olarak; klimalı ortamlar, çok soğuk veya çok sıcak havalar, hava kirliliği olan yerler

kronik faranjite iyi gelmeyen şeylerdir ve hastalığı tetikleyerek tekrar nüksetmesini yani ortaya çıkmasını sağlar. Adaçayı gargarası faydalıdır.


Faranjite nelerin iyi geldiğini paylaştığımız bu yazının, size faydalı olması dileğiyle… Faranjite iyi geldiğini bildiğiniz yöntemleri aşağıdan yorum bırakabilirsiniz. Böylece diğer faranjit hastalarına da iyi geleceğini umarak onlara bu bilgileri ulaştırmış oluruz.

Faranjite ne iyi gelir? Dikkat! İşte bunlar faranjite iyi geliyor
4.7 (3 Oy)

1 Yorum

 1. ecem 20/12/2017

Yorum Alanı