Faranjit Tedavisi (Akut, Kronik, Viral ve Bakteriyel)

Faranjit tedavisi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Her şeyden önce, faranjit (boğaz iltihabı) ne olduğunu sorusunun cevabını bilmelisiniz. Faranjit, genellikle virüs enfeksiyonundan sonra oluşan bulaşıcı boğaz enfeksiyonudur. Bununla birlikte, faranjit tedavisi için, akut faranjit mi yoksa kronik faranjit mi olduğu bilinmelidir. Bakteriler, virüsler ve boğazın tahriş olması faranjit sebeplerindendir. Faranjit tedavisi nedene bağlı olarak değişir.

Faranjit türlerini daha iyi anlamanız için aşağıdaki resmi hazırladım.

kronik Faranjit, akut Faranjit, Viral Faranjit, Bakteriyel Faranjit

Kronik Faranjit, Akut Faranjit, Viral Faranjit, Bakteriyel Faranjit » Faranjit Türleri

 

Başlıklar
Akut Faranjit Tedavisi
  • Viral Faranjit Tedavisi

  • Bakteriyel Faranjit Tedavi
Kronik Faranjit Tedavisi

Faranjit Tedavisi (Akut, Kronik, Viral ve Bakteriyel)

Faranjit Tedavisi (Akut, Kronik, Viral ve Bakteriyel)

1. Akut Faranjit Tedavisi

Akut faranjit, şiddetli belirtilerle birlikte kısa sürede ortaya çıkar. Akut faranjit tedavisi doktor kontrolü altında ortalama 2 haftaya kadar sürer. Bununla birlikte, akut faranjitin viral veya bakteriyel olması yapılacak tedavinin yönünü belirler. Çünkü faranjit tedavisi, hastalığın nedenine bağlıdır.

Akut faranjit hastalarının yarısından fazlasının nedeni viral enfeksiyonlardır. Akut faranjitiniz varsa, muhtemelen (% 50-60) viral faranjittir. Bununla birlikte, tüm akut faranjit hastalarının dikkat etmesi gereken ortak konuları şöyle listeleyebiliriz:

– Mümkün olduğunca dinlenmelisiniz,
– Temiz havaya ihtiyacınız olduğundan, evinizi ve iş yerinizi havalandırdırmalısınız,
– Fazla yemek yiyerek, midenizi fazla doldurmamalısınız,
– Özelikle mandalina ve portakal gibi C vitamin açısından zengin meyveleri yemelisiniz.

Not: Portakal, greyfurt ve kahve kalp ritmini bozar. Dolayısıyla, aritmi hastalarına ve kalp rahatsızlığı olanlara çok fazla portakal yemeyi önermiyorum.

Viral Faranjit Tedavisi

Viral faranjit tedavisi için antibiyotik faydasızdır. Çünkü antibiyotikler, bakterileri yok edebilir ama virüsleri etkilemez. Ancak antibiyotikler hastalığın iyileşme süresini kısaltır, zira bakteriler genellikle virüslerle birlikte bulunur. Alerjik hastalarda antibiyotiklere ek olarak ağrı kesiciler, burun akıntısı için ilaçlar, öksürük kesiciler ve gargaralar kullanılabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak genellikle iyi gelir.

Bakteriyel Faranjit Tedavisi

Bakteriyel faranjit tedavisi için antibiyotikler gereklidir. Çünkü antibiyotikler bakterileri yok eder. Alerjik hastalarda antibiyotiklere ek olarak ağrı kesiciler, öksürük kesiciler ve gargaralar da kullanılabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak genellikle iyi gelir.

 

2. Kronik Faranjit Tedavisi

Kronik faranjitin tedavisi dikkat gerektirir. Hem doktor tedavisi hem de hasta çok dikkatli olmalıdır. Bununla birlikte, kronik faranjit genellikle tamamen ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi belirlemek için kronik faranjitin varlığına neden olan başka bir faktör olup olmadığı düşünülmelidir. Eğer başka bir faktör varsa önce onun tedavisi, gereklidir. Antibiyotikler genellikle faydasızdır. Alerji, burun kemiği eğriliği veya burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar, (gerekirse cerrahi olarak) tedavi edilmelidir.

Kronik faranjitte dikkat edilmesi gereken koşullar:

 Mümkün olduğunca dinlenmelisiniz,
 Sigara ve alkolden uzak durmalısınız !!!,
 Fazla ve yüksek sesle konuşmamalısınız,
 Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamalısınız,
 Çok sıcak ve soğuk gıdalardan ve içeceklerden uzak durun,
 Kendinizi sıcak tutun,
 Alejinizin olduğu şeylerden kaçının,
 Reflü hastalarında; çay ve kahveyi azaltın, alkolden uzak durun, çok yemek yemeyin (özellikle akşamları),
 Boğazınızı temizlemeye çalışmayın (öksürük ile),
 Soda, turşu, acı gıdalar ve yutulduğunda tahriş edebilecek gıdalardan uzak durun.

Faranjit hakkında sorularınız, tedavisi hakkında deneyimlediğiniz veya duyduğunuz herhangi bir yöntem varsa, lütfen aşağıdan yorumunuzu yazın. Böylece diğer insanlara yardım edebilirsiniz. Sorular ve cevaplar sayfasındaki “TÜM TAVSİYELERİNİZİ BURAYA YAZIN ” başlığına katkıda bulunabilirsiniz.

 

Faranjit Tedavisi (Akut, Kronik, Viral ve Bakteriyel)
4.6 (5 Oy)

Yorum Alanı