Faranjit Nedir? – Faranjit Tanımı, Faranjit Hakkında

Faranjit Nedir? Genellikle virüs bulaşmasından sonra ortaya çıkan bulaşıcı boğaz enfeksiyonu. Faranjit, ağzımızı açtığımızda görülebilen kısmı iltihaplanırsa oluşur. Virüsler ve bakteriler faranjitin önde gelen nedenidir. Şimdi faranjitin ne olduğunu biraz daha açıklayalım.

Faranjit (farenjit) nedir basitçe faranjit, çoğunlukla virüslerin neden olduğu boğaz iltihabı veya tahrişi anlamına gelir. Faranjitin sebebi bakteri veya boğaz tahrişidir.

Bazı vakalarda, faranjit uzun olabilir ancak bizi fazla rahatsız etmeyebilir. Bu tür durumlarda, kronik faranjit haline gelmiş olabilir. “Kronik faranjit” adı verilen bir faranjit türü ortaya çıkabilir. Faranjit çok şiddetli ise, muhtemelen akut faranjittir ve kısa ömürlü olacaktır.

 

 Faranjit Nedir?

İki tip faranjit, akut faranjit ve kronik faranjit vardır. Akut faranjit genellikle virüslerden kaynaklanır. Kronik faranjit, genellikle çeşitli nedenlerden dolayı boğaz rahatsızlığından kaynaklanır.

Akut faranjit nedir?

Akut faranjit genellikle virüslerden kaynaklanır ve belirtileri daha nettir. Genellikle kısa sürede ve şiddetli iltihaplarla ortaya çıkar. Akut faranjitseniz; Boğaz ağrısı, boğazda yanma, kuruluk, ses kısılması, ateş, halsizlik, burun akışı gibi belirtiler görülebilir. Akut faranjit tekrar ediyorsa, kronik faranjit zaman içinde gelişebilir. Faranjitin nedenleri arasında bakteriler de bulunur.

Akut faranjit, nedenine göre iki gruba ayrılır: Viral Faranjit(virüslerden kaynaklanan/antibiyotik virüslere etki edemez) ve Bakteriyel Faranjit(bakterilerden kaynaklanan/antibiyotik).

Kronik faranjit nedir?

Kronik faranjit genellikle alerjenlerden kaynaklanır ve boğazda yanma hissi verir. Sizi çok fazla rahatsız etmeyebilir, ancak daha uzun sürer. Kronik faranjitte ateş veya halsizlik vardır, ancak yutma, öksürme, yanma, gerilme, yabancı cisim yapışması hissi ve boğazın sık sık temizlenmesi ihtiyacı gibi belirtiler olur. Enfeksiyon lar sebep olabilir, ancak kronik faranjitte boğaz tahrişi daha büyük bir rol oynamaktadır, örneğin hava kirliliği boğaz tahrişine neden olur.

Faranjit Nedir? – Faranjit Tanımı, Faranjit Hakkında
5 (6 Oy)

Etiketler:

Yorum Alanı