Faranjit Nedenleri – Faranjit Nedenleri Nelerdir?

Faranjit Nedenleri Nelerdir? Ana faranjit nedenleri boğazda tahriş ve iltihaptır. Boğazın arkası, vücudun dışından girebilecek yabancı maddeler, tütün, virüsler, bakteriyel ve enfeksiyöz ajanlara karşı hassastır. Hem kronik faranjit hem de akut faranjit için bir takım ortak nedenler vardır. Virüsler ve bakteriler bu yaygın nedenlerin en önemlisi olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, kronik faranjitin ana nedenleri; Alkol, sigara, burun akıntısı, kuru hava, alerji ve çeşitli bakteriler olarak sayılabilir. Buna ek olarak, herkesin günlük yaşamında boğazının tahriş olmasına neden olan şeyler vardır. Çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek tüketmek de bunlardan biridir. Ayrıca çay, kahve, soda, kola, vs. gibi asitli içecekler de boğazın tahriş olmasına neden olur.

Faranjit Nedenleri

Faranjitin nedenlerinin bir listesini hazırlayalım :

Virüsler ve Bakteriler
Grip veya soğuk algınlığına neden olan bakteri ve virüsler, faranjitlere de neden olabilir. Faranjit genellikle soğuk havalarda görülür. Öksürme veya hapşırma ile havaya bırakılan virüsler ve bakteriler faranjitlere neden olabilir. Ek olarak, temiz olmayan bir yüzeye temas edildiğinde faranjit (özellikle ağız ve burun teması ile) yol açabilir. Birçok kişi soğuk havalarda, yani kış aylarında faranjitte yakalanır. Buna ek olarak, kapalı ve havasız ortamda yeterli oksijen bulunmaması ve çevrede faranjit oluşturan bakterilerin bulunması en önemli faranjit nedeni olarak sayılabilir. Çünkü bulaşıcı yapısı nedeniyle kişiden kişiye kolaylıkla geçebilir. Ayrıca, hastalık genellikle ilk olarak aile üyeleri arasında yayılır.

Boğaz tahrişi
Virüslere ve bakterilere ilaveten sigara, alkol, kuru hava, tozlu hava, sıcak veya soğuk yiyecek içecekler, hava kirliliği, iklim değişiklikleri ve burun akıntısı gibi faktörler boğazı tahriş edebilir. Bu faktörlerden dolayı kronik faranjit ortaya çıkabilir.

Burun Tıkanıklığı
Burun tıkanıklığı yalnızca enfeksiyon nedeniyle değil aynı zamanda burun kemiğinin veya burunun kıvrık yapısı nedeniyle de olabilir. Burun tıkanması, ağızdan nefes almaya başlamanız anlamına gelir. Sonunda, boğazın tahrişe neden olması, kronik faranjit için zemin oluşturur.

Sigara ve Alkol
Kronik faranjit, yalnızca sigara içenlerde değil, aynı zamanda sigaraya maruz kalan insanlarda da görülür. Sigara dumanı, kronik faranjit için bir risk oluşturmaktadır. Alkol de boğazın tahriş olmasına neden olur. Sigara ve alkol, kronik faranjitin en yaygın nedenidir.

Alerjenler
Polen gibi bazı faktörler boğaz tahrişine neden olabilir. Örneğin saman nezlesi kronik faranjite yol açabilir. Ahşap veya çimen poleni gibi hava yoluyla bulaşan alerjenler boğazı tahriş ederek faranjit oluşturabilirler.

Diğer Hastalıklar
Saman nezlesi, sinüzit veya kronik öksürük faranjite neden olabilir.

Reflü
Reflü hastalığında mide asitleri gıda borusuna kaçar. Bu durum, boğazın tahriş olmasına neden olur. Boğazdaki uzun süreli tahriş kronik faranjite neden olabilir.

Faranjitten kaçınmak için bu faranjit nedenlerine dikkat etmelisiniz. Özellikle mevsim geçişleri sırasında dikkatli olmalısınız. Ayrıca faranjitin bulaşıcı olduğunu asla unutmayın.

 

Faranjit Nedenleri – Faranjit Nedenleri Nelerdir?
5 (5 Oy)

Yorum Alanı