Faranjit Neden Olur, Faranjitin Nedenleri Nelerdir

Faranjit neden olur? Faranjitin sebepleri nelerdir? Faranjitin neden oluştuğunu öğrenmek, faranjit tedavisi süreci için oldukça önemlidir. Çünkü faranjit tedavisi sürecinde ne kadar bilinçli olunursa, o kadar hızlı geçecektir. Faranjit; boğazın arka tarafında, bademciklerin bulunduğu bölgenin iltihaplanması veya tahriş olması nedeniyle olur. Ancak faranjit neden olur sorusuna en doğru yanıtı verebilmek için, daha detaylı olarak inceleme yapmak gerekir.

Bu yazıda, her bir faranjit türünün neden olduğunu teker teker açıklayacağız. Böylece akut faranjit hastaları akut faranjitin neden olduğunu, kronik faranjit hastaları ise kronik faranjitin neden olduğunu bilecektir. Ayrıca her insanın ömründe en az 1 kez yakalandığı faranjit hastalığına yakalanmamış kişiler, faranjitin nedenlerini öğrenerek bunlara karşı dikkatli olacaktır.

 

Faranjit Neden Olur?

Aslında bu başlıkta, yukarıda yazdıklarımdan çok da farklı bir şey yazmayacağım. Ancak böyle bir başlık açmayı çok gerekli gördüm. Çünkü faranjit hastaları için, faranjitin neden olduğunu bilmekten çok, hangi faranjit türüne yakalandıysanız onun nedenlerini öğrenmek oldukça önemli. Elbette ki faranjitin bütün nedenlerini bilmeniz gerekli ki ileride bu hastalığa yakalanmayın. Ancak eğer faranjit hastasıysanız, öncelikle kendi faranjitinizin nedenlerini bilmelisiniz.

Akut Faranjit Neden Olur?

Akut faranjit neden olur sorusuna cevap vermeden önce akut faranjiti kısaca tekrar yazalım. Akut faranjit, bakteri veya virüsler nedeniyle boğazın iltihaplanması sonucu oluşan bir faranjit türüdür. Akut faranjit tedavisi kısa sürer ancak ağır bir hastalıktır. Yaklaşık 7 ila 10 gün arasında akut faranjit tedavisi sonuç verir.

Akut faranjitin nedenleri bakteriler ve virüslerdir. Yani size, akut faranjit olan başka birinden bakteri veya virüs bulaşırsa akut faranjit olursunuz. Okullar, hastaneler, ofisler veya bunlar gibi belirli bir alanda çok sayıda insanın bulunduğu alanlarda virüsler ve bakteriler hızlı yayılır. Eğer böyle bir alanda bulunuyorsanız ve akut faranjit olan biri varsa, sizin de akut faranjit olma ihtimaliniz var demektir. O kişiye ne kadar yakın olursanız, risk o kadar artar.

Özellikle kapalı alanlarda bu risk oldukça fazladır. Bu yüzden akut faranjit hastaları bunu bilerek hareket etmeli, diğer insanlara fazla yakınlaşmayarak bu konuda çok dikkatli olmalıdır.

Kronik Faranjit Neden Olur?

Kronik faranjit neden olur sorusuna geçmeden önce kronik faranjiti kısaca tekrar açıklayalım. Kronik faranjit, boğazın sürekli tahriş olması sebebiyle hassaslaşması ve bunun sonucu olarak toz, havanın kuruması veya boğazın kuruması gibi küçük nedenlerden bile faranjitin tekrar etmesi demektir. Eğer akut faranjit olursanız, tedavi sürecinde oldukça dikkatli davranmalı ve doktorunuzun dediklerini harfiyen uygulamalısınız. Aksi taktirde akut faranjit, kronik faranjite dönüşerek ömür boyu iyileşmeyebilir.

Kronik faranjitin neden olduğuna dönersek, (ki aslında cevabı vermiş olduk) kronik faranjitin ana nedeni boğazın tahrişidir. Sigara ve alkol ikilisi, hava problemleri (kuru hava, tozlu hava, hava kirliliği), geniz akıntısı veya çok sıcak ya da çok soğuk yiyecekler ve içecekler boğazı tahriş eder. Bu durum sürekli tekrarlanırsa, belli bir süreden sonra boğaz hassaslaşır ve normal şartlarda sorun olmayacak durumlarda bile alarm verir. İşte bu kronik faranjitin ana nedenidir.

Kronik faranjitin başka sebepleri de vardır. Bunları sayacak olursak;

  • Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara ve alkol boğazı tahriş eden şeylerin başında gelir. Dolayısıyla kesinlikle uzak durmak gerekiyor.
  • Reflü: Mide asitlerinin yemek borusuna kaçarak boğazı tahriş etmesi ile,
  • Burun Tıkanıklığı: Burun kemiğinin eğri olması veya başka bir sebeple burnun tıkalı olması, ağızdan nefes almaya yol açar. Bu da belli bir süreden sonra kronik faranjite yol açabilir.
  • Alerjenler: Polenler gibi bazı alerjenler boğazı tahriş eden sebepler arasındadır. Bu alerjenler boğazı tahriş ederek kronik faranjit olmanıza sebep olabilir.

Bu yazıda, faranjitin neden olduğunu açıklamaya çalıştık. Faranjit neden olur diye merak edenler için güzel bir derleme oldu sanırım. Bildiklerinizi paylaşmak isterseniz aşağıda yorum alanından yorum yapabilirsiniz. Eğer faydalandıysanız bu yazıyı paylaşarak, faranjitin nedenlerini merak eden bir kişiyi daha aydınlatabilirsiniz.

Faranjit Neden Olur, Faranjitin Nedenleri Nelerdir
5 (4 Oy)

1 Yorum

  1. Yigit Efe Yaman 30/04/2017

Yorum Alanı