Faranjit nasıl geçer? Faranjitin geçmesi için nasıl davranılmalı?

Faranjit nasıl geçer, bunun cevabı faranjit hakkında bilinçli olmaktan geçiyor. Faranjit, genellikle virüs enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan mikrobik bir hastalıktır. Faranjit iki türlüdür: Akut Faranjit ve Kronik Faranjit. Akut faranjit aniden ortaya çıkar ve ağır bir hastalık süreci yaşatır. Buna karşın kronik faranjit daha hafiftir ancak sık sık tekrar eder.

Faranjitin nasıl geçeceğini merak eden ve araştıranlar için hazırladığımız bu makalenin en önemli noktası, faranjit tedavisi sürecinde dikkatli olmaktan geçiyor. Bu yazıda nasıl faranjitin geçeceğinden bahsedeceğiz. Yazıyı birkaç alt başlığa ayırarak inceleyeceğiz. Ancak her şeyden önce size tavsiyem, hangi faranjit türüne yakalandığınızı iyi belirlemeniz. Çünkü bu konu, faranjitin tedavisi adına çok önemli ve dolayısıyla faranjit nasıl geçer sorusunun cevabına giden yol.

İçindekiler
Akut Faranjit Nasıl Geçer

Kronik Faranjit Nasıl Geçer

Faranjit nasıl geçer Faranjitin geçmesi için nasıl davranılmalı

Faranjit nasıl geçer Faranjitin geçmesi için nasıl davranılmalı

Akut Faranjit Nasıl Geçer

Akut faranjitin nasıl geçeceğini öğrenmek istiyorsanız, öncelikle akut faranjitin ne olduğunu bilmelisiniz. Akut faranjit tanımını, boğaz mukozasında iltihaplanma olarak tarif edebiliriz. Bebekler, çocuklar veya yetişkinlerde veya herhangi bir yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Ayrıca, faranjit ile birlikte, bademcikler de hasar görebilir ve yutma sırasında ağrıya neden olur. Bu hastalık bademcikleri etkilerse, bademcik iltihabına ve şişmesine neden olabilir.

Virüsler ve bakteriler akut faranjite sebep olur. Viral (virüs) enfeksiyon nedeniyle akut faranjit ortaya çıkarsa buna viral faranjit denir. Akut faranjit, bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkarsa, buna bakteriyel faranjit denir.

Belirtmem gereken önemli bir bilgi olarak, eğer virüs sebebiyle faranjit olduysanız yani viral faranjit hastasıysanız, ilaç kullanımı açısından antibiyotik kullanmanız faydasız olacaktır. Çünkü antibiyotikler virüslere etki etmez.

İşte akut faranjit hastaları için (virüs veya bakteri sebebi ile faranjit olanlar) faranjit nasıl geçer sorusunun cevabı:

Bu kişilerin;

  • İlk iş olarak bir doktora gitmesi ve verilen ilaçları zamanında kullanması,
  • En az 3 gün boyunca dinlenmesi,
  • Bu dinlenme süreci boyunca fazla yemek yememesi,
  • Bol bol meyve tüketmesi, (özellikle narenciye yani mandalina, portakal ve limon)
  • Hastalığın başkalarına bulaşmaması için dikkatli olması, (merak ediyorsanız → Faranjit Bulaşıcı mıdır?)

GEREKİYOR.

Kronik Faranjit Nasıl Geçer

Kronik faranjitin nasıl geçeceğini öğrenmek için, öncelikle kronik faranjitin ne olduğunu bilmelisiniz. Kronik faranjit tanımı olarak, boğazın enfeksiyonu ve tahrişi olarak tanımlayabiliriz. Ancak kronik faranjit hastaları, toz, havasızlık, sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler gibi bir çok şeye karşı hasastırlar. Bunlar gibi hasas oldukları şeylere maruz kalırlarsa hemen faranjit olurlar. Genellikle aniden boğazdaki yanma hissiyle başlar. Kronik faranjit, akut faranjite göre çok şiddetli değildir. Ancak kronik faranjit uzun sürer ve kolayca tekrar ortaya çıkabilir.

Ayrıca belirtelim, kronik faranjitte antibiyotikler genellikle faydasızdır, çünkü enfeksiyondan çok boğazın tahriş olması söz konusudur.

İşte kronik faranjit hastaları için faranjit nasıl geçer sorusunun cevabı:

Bu kişilerin;

  • Kronik faranjitin bir ömür sürebileceğini, bu yüzden bu durumu ÇOK ciddiye alması,
  • Bol miktarda ılık su içmesi,
  • Sigara ve alkolden KESİNLİKLE UZAK DURMASI,
  • Alerji varsa, alerjiye neden olan faktörlerden uzak durması,
  • Asitli-gazlı içecekler, turşular, acı yiyecekler, çok fazla çay-kahve ve yutulduğunda boğazı tahriş edebilecek her türlü şeyden kaçınması,

GEREKİYOR.

Kronik faranjit hastaları için özellikle belirtmek istediğim bir şey var. Kronik faranjitin geçmesi için, boğazın hassas olduğunu ve boğazı tahriş edecek her türlü yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın! Boğazınızı korumanız gerek, tozdan bile!

Bu yazımı burada sonlandırırken, faranjit nasıl geçer sorusuna aradığınız cevabı bulduğunuzu umuyorum. Faranjitin nasıl geçeceği hakkında deneyimleriniz varsa, aşağıdaki yorum alanından yorum yaparak diğer bütün faranjit hastalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu yazıyı paylaşarak, faranjitin nasıl geçeceğini merak eden ve diğer tüm faranjit hastalarına da yardımcı olabilirsiniz…

Faranjit nasıl geçer? Faranjitin geçmesi için nasıl davranılmalı?
4.4 (9 Oy)

Yorum Alanı