Faranjit ile Mücadelede Faydalı Gıdalar

Faranjit ile mücadelede akılcı beslenmek, bu hastalığın tedavisinin en temel aşamalarından biridir. Farenksin (boğazın iç kısmının) iltihaplı mukoza zedelenmesinin yaralanmalarını önlemek için yiyecekler düzenli, küçük parçalar ve küçük porsiyonlar halinde tüketilmeli. Gıdaların mekanik ve termal olarak iyi analiz edilmesi şart. Örneğin ekmek kırıntısı mekanik açıdan incelendiğinde, yapısı gereği yutkunurken boğaz mukozasını tahriş edebilir. Aynı şekilde dondurma yemek, tahriş olmuş boğaz mukozasının daha da kötüye gitmesine sebep olacaktır.

Gıdanın önerilen günlük kalorisi, yetişkin için en az 2500 – 2800 kalori olmalıdır. Günde en az 3-4 öğün olacak şekilde yiyecek alın. Kullanılan sıvı miktarına da özel olarak dikkat gösterilmeli, bu miktar günde en az 2 – 2.5 litre olmalıdır. Bal ile sıcak süt, limonlu çay, şifalı bitkiler (papatya, ıhlamur) çeşitli bitkisel destek ilaveleri önerilir. Ancak bitki çayları konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, aşırı sıcak veya soğuk olarak tüketilmemesidir.

Akut faranjit tedavisi sürecinde, yetişkinler ve çocuklarda vitamin ve mineral olarak zengin ürünler tüketilmelidir. Örneğin yulaf ezmesi, vücuda çözünür lif verecektir. Ayrıca bu tahıl türü yüksek oranda protein içerir. Yarı sıvı halde tüketmeniz daha iyidir ancak arzu ederseniz, ezilmiş muz veya bal ekleyebilirsiniz.

Etli çorbalar (tavuk tercih edilir) besleyici olmasının yanı sıra; boğazı yumuşatır, ağrıyı hafifletir, birçok yararlı maddeyi (örneğin, koyu renkli tavuk eti çok miktarda demir içerir) ve hatta bağışıklığı güçlendirecektir. Yağlı balık çeşitleri (orkinos, alabalık, somon), iltihaplanmayı azaltmaya, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan omega-3 asitleri içerir. Özellikle balıkların fırında pişirilmesi, içerdiği besinlerin muhafaza edilmesi adına en doğru pişirme yöntemidir.

Ayrıca, boğaz ağrısı ile beraber gelişen bakteriyel faranjitte, doktorlar sıcak bir içecekler önermektedirler. Bu, etkilenen bölgeyi ısıtmaya ve acıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca farenksin kuru dokularını nemlendirir, boğazdaki kan dolaşımını iyileştirir ve zararlı mikroorganizmalar tarafından üretilen toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur. Bir diyet için önerilen sağlıklı içeceklerin listesi oldukça geniştir. Bu listede; ballı sıcak süt, suyla seyreltilen sebze suları, meyve sirkeleri, çay (özellikle ballı papatya çayı) ve zencefil çayı başı çekmektedir.

Faranjit ile Mücadelede Faydalı Gıdalar
5 (6 Oy)

Yorum Alanı