Faranjit Ameliyatı : Faranjit Cerrahi Tedavi Ne Kadar Sürer?

Faranjit ameliyatı, faranjit dolayısıyla yapılan bir ameliyat türüdür. Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre, faranjit dünyadaki ENT organlarında en sık görünen hastalıktır.Hastalığın nedeni sadece iç faktörler değil aynı zamanda dışsallıktır.Örneğin;sigara kronik faranjite yol açabilir.Hastalığın diğer sebepleri arasında olumsuz çevresel faktörler,karbonatlı veya asidik içecekler,boğazı tahriş edici şeyler ve hatta donlu havaların solunmasıda yol açabilir.

Doktorlar faranjitin tehlikeli oldugunu  ve nasıl geçtiğini net olarak belirtiyor.Çünkü hastalığın belirtileri angina ile benzerlik gösteriyor veya algınlığı için maskeleniyor.Bu nedenle, bazen akut faranjit ve hastalığın seyrinin komplikasyonuna yol açan hastalığın zamanında tanısı ve tedavisi yoktur.

Faranjit teşhisinde standart yöntem boğaz tedavisidir.Doktorun boğaz mukoza zarını dikkatlice incelemesi gerekir.Hastanın hastaneye kaldırılmasında yanlızca akut faranjitli özel durumlarda ve ayrıca boğaz ağrısı tehlikeli bir hastalığın neden olduğu kızamık, kızıl fıstığı ve difteri nedeniyle gereklidir.

Faranjit Cerrahisi – Faranjit Ameliyatı – Nedir ?

Farmakoterapi başarısız olduğunda ameliyata başvurulur.Her şeyden önce çürük dişlerin sağlığa kavuşturulması,burun boşluğunun tekrar oluşturulması,nazal semptumun eğriliğini gidermek,sinüzit tedavisinde,polipleri,adenoitleri çıkarmak için ameliyat yapılması gerekmektedir.

Uygulama gösterirken en iyi yöntem operasyonel yöntemdir.Kullanımı ile etkilenen doku alanları çıkartılır ve böylece hastalık geri dönüşü engellenmiş olur.Operatif müdahale aynı zamanda akut hastalıkta sıkça görülen sarkının deformasyonunu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.Faranjit için cerrahi müdahelenin amacı patolojik semptomları(ses kısıklıgı vs.) ortadan kaldırmaktır.Etkilenen dokuların nüksetme sayısını azaltmak malign dejenerasyonunu önlemektir. Faranjit ameliyatları genellikle lokal anestezi ve genel anestezi altında gerekli muayeneden sonra fazla zaman almaz.

Faranjit Ameliyatı : Faranjit Cerrahi Tedavi Ne Kadar Sürer?
5 (2 Oy)

Yorum Alanı