Faranjit Belirtileri – Faranjit Belirtileri Nelerdir?

Faranjit Belirtileri Nelerdir? Faranjit hastalığında en sık rastlanan belirtiler zayıflık, yüksek ateş, iştahsızlık, boğazdaki lenf bezlerinin şişmesi, yorgunluk ve boğaz ağrısıdır. Boğazda yanma, kaşınma, ağrı ve kuruluk hastaya aşırı derecede rahatsızlık verir. Öksürük, ses şiddeti, burun akıntısı yaşanabilir. Faranjit belirtileri arasında toz, bakteri, yiyecek ve içeceklere duyarlılık da gözlemlenir.

İçindekiler

Akut Faranjit Belirtileri

Kronik Faranjit Belirtileri

Çocuklarda Faranjit Belirtileri

Akut Faranjit Belirtileri

Akut faranjit genellikle kısa ömürlüdür, ancak şiddetli semptomlarla oldukça rahatsız edicidir. Akut faranjitte en belirgin faranjit belirtisi boğaz ağrısıdır.

Diğer belirtiler arasında yüksek ateş, burun akıntısı, boğazda kızarıklık, baş ağrısı, eklem ağrıları, güçsüzlük, kas ağrıları, ses kısılması, öksürme, lenf bezlerinde şişme ve kulak ağrısı sayılabilir.

Kronik Faranjit Belirtileri

Akut faranjitin aksine, kronik faranjitte ateş ve yorgunluk belirtileri gözlenmez. Kronik faranjit, akut faranjit kadar acı verici değildir, ancak hiçbir zaman kaybolmaz (ya da çok kolay nükseder).

Boğazda kuruluk, karıncalanma, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, yutma zorluğu gibi şikayetler olabilir.

Yapılan en büyük hatalardan biri de, hastalar boğazlarını temizleyerek rahatlayacaklarını düşünüp ve öksürerek sürekli boğazlarını temizlemeye çalışırlar. Bunun sonucu olarak, genellikle boğazda daha fazla tahriş meydana gelir.

Çocuklarda Faranjit Belirtileri

Faranjit hastalığı çocuklarda oldukça yaygındır. Çünkü, bulaşıcı bir hastalık olduğu için toplu alanlarda (özellikle eğitim kurumlarında) kolaylıkla çoğalır. Genel belirtileri zayıflık, ani ateş, kusma, boğaz ağrısı ve karın ağrısıdır.

Çocuklarda sık görülen streptokokal faranjit tedavisi penisilin grubunda antibiyotik ile yapılır. Ancak çocuklar olası penisilin alerjilerine karşı test edilmelidir. Özellikle streptokokal faranjit gibi bakteriyel faranjit hastalıklarında, antibiyotik kullanımı ile 24-48 saat içinde hastalığın bulaşması önlenebilir. Çocukların tedavi süreci boyunca dinlenmeleri ve bol miktarda sıvı tüketmeleri önemlidir.

Nadir durumlarda, bebekler de görülebilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik tedavisi gerekir. Bebekler ve küçük çocuklarda üst dudakta küçük lekeler, boğazın kenarlarında kızarıklık ve bademciklerde şişme, lenf bezlerinde şişme gibi belirtiler görüldüğünde acilen uzman doktorlara danışılmalıdır. Antibiyotik tedavisi uygulanmazsa; Pnömoni, bronşit, orta kulak iltihabı gibi daha ciddi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Son olarak burada bahsettiklerim, en sık görülen faranjit belirtileridir. Herhangi bir şekilde, bir veya birkaç belirti görürseniz, vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Faranjit Belirtileri – Faranjit Belirtileri Nelerdir?
5 (4 Oy)

Yorum Alanı