Bakteriyel Farenjiti Önlemenin Yolları

Faranjit, dünya çapında en çok dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Faranjitte boğazın arkası, mikrop ve ısıya duyarlıdır. Hem akut hem de kronik faranjitin sebepleri genellikle bakteriler (mikroplar) veya virüslerdir ancak bunların oluşumunda küçük farklılıklar vardır.

Kronik faranjitte sigara ve alkol kullanımı etkili olurken, alerji virüsleri ve burun akıntısı bakterilerinde kuru hava etkili faranjit nedenleridir. Dolayısıyla nedenlerin çoğu boğazı tahriş eden şeylerdir. Boğazı rahatsız eden başka rahatsızlıklar da var tabiki. Çok sıcak veya soğuk gıdalar, bademcik ilaçları ve ayrıca asitli içecekler faranjite neden olabilir. Ayrıca tıkanık burun ile, faranjitin nüksetmesi daha kolay olur.

FARANJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

→ Faranjit öncelikle boğazda yanma, ağrı, kaşıntı ve sansasyon olarak görülür.
→ Öksürük, faranjit belirtisi olarak sayılabilir.
→ Faranjitin en önemli bulgusu ateş ve ses kaybıdır.
→ Belirtilerden biri de yorgunluktur.
→ Faranjit hastalarında burun akıntısı da olabilir.
→ Faranjit hastaları, toza ve bakterilere ve aynı zamanda asitli gıdalara karşı oldukça duyarlıdır.

BAKTERİYEL FARANJİTİ ÖNLEMEK İÇİN

Faranjitten korunmak için sigarayı bırakmanız ve alkolden uzak durmanız gerekir. Boğazı tahriş eden aşırı sıcak ve soğuk yemeklerden de kaçınılmalıdır. Öksürerek boğazı temizlemeye çalışmak, boğaz mukozasına zarar verebilir ve bu sizi oldukça rahatsız edebilir. Mümkün olduğunca, kapalı alanlar ile tozlu ve kirli ortamlardan kaçınılmalıdır. Sık sindirim enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Eğer alerjiniz varsa, alerjiye neden olan şeylerden korunmanız gerekir. Aynı zamanda reflü için de zararlı olan çay, kahve, kola gibi içeceklerin tüketimini azaltmanız, mümkünse uzak durmanız faydalı olacaktır. Ülkemiz dünyada en çok çay tüketilen ülkelerden biri olduğu için çaydan uzak durmanızı istemek yerine azaltmanızı istemek daha makul olacaktır 🙂 Ancak özellikle kola gibi asitli içeceklerden kaçınmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Faranjitten korunmanıza yardımcı olan koşullar; sağlıklı yaşamak, spor yapmak, meyve tüketmek ve yukarıda saydıklarımızdan uzak durmanız… İşte bu kadar basit..

Bakteriyel Farenjiti Önlemenin Yolları
5 (1 Oy)

Yorum Alanı