Bakteriyel Faranjit Teşhisi

Bakteriyel faranjit, yüksek ateş, yorgunluk, iştah kaybı, boğazdaki lenf bezlerinin şişmesi ve yorgunluk ile teşhis edilebilir. Ancak bu yazıda size detaylı detaylar verilecektir. Faranjit, boğaz iltihabından kaynaklanan ağrıdır. Faranjit genellikle burun boşluğunda ve boğazdaki iltihap ile görülür.

Faranjit, boğazın iltihaplanmasıdır ve küçük dilin arkasındaki bademciklerin bulunduğu bölgedeki iltihap bu rahatsızlığa neden olur. İnsanları çok rahatsız eden bu rahatsızlık, önce yutkunmayı ve nefes almayı zorlaştırır. Genellikle tedavi sürecinden itibaren 3-10 gün içinde iyileşme gösterir.  Tabi bu durum akut faranjit için geçerlidir yani bakteri ve virüs kaynaklı faranjit ise 1 hafta içinde (yaklaşık) iyileşme süreci tamamlanır.

Kronik faranjit, akut faranjit (bakteriyel ve viral faranjit) ile karıştırılmamalıdır. Bakteriyel faranjit bir akut faranjit türüdür. Tedavi süreci hızlı (yaklaşık 1 hafta) ancak şiddetli ağrılar çekebilirsiniz. Kronik faranjit ise genellikle belli durumlarda ortaya çıkar ve hayat boyu bu durum devam edebilir. Örneğin; tozlu havalar, asitli yiyecek ve içecekler, yüksek sesle konuşma gibi…

BAKTERİYEL FARANJİT BELİRTİLERİ

Üst solunum yolu rahatsızlıkları; yutkunma, boğazda yanma, burun akıntısı, boğazda kaşıntı ve kuruluk, ateş ve ses yüksekliği ile birlikte hatırlanacak ilk hastalıklardır. Durum böyle olduğunda “Faranjite ne iyi gelir, farenjitin belirtileri nelerdir” sorusu günden güne daha da önem kazanmaktadır.

BAKTERİYEL FARANJİT TEDAVİSİ

Bakteriyel faranjit, bakteri kaynaklı bulaşıcı bir faranjit türüdür. Tedavi süreci, doktorunuzun vereceği antibiyotikleri kullanarak tamamlanır.

Klima ve radyatör gibi ısıtıcıların havayı kurutması faranjiti azdırarak rahatsızlığı artıracaktır. Bu nedenle, özellikle geceleri uyuduğumuzda klima ve radyatörleri kapatmamız oldukça faydalı olacaktır. Boğazın arka duvarını tahriş edecek çok sıcak veya çok soğuk yiyecek, ekmeğin sert kısmı, asitli yiyecek ve içecek tüketilmesi de boğazın tahrişine sebep olacağından önerilmez.

 

Bakteriyel Faranjit Teşhisi
5 (1 Oy)

Yorum Alanı