Akut Faranjit: Tanım, Belirtileri ve Tedavi

Akut faranjit yaygın bir bulaşıcı hastalıktır. Oldukça bulaşıcıdır. Erken tedavi uygulanmazsa, şikayetler artabilir. Akut faranjit ile başlayan iltihaplanmalar öncelikle bademcikleri etkiler. Bu yüzden bademciklerin arkasındaki kasların iltihaplanmasına yol açabilir. Sonuç olarak, kişilerde yüksek ateş ve kulak ağrısı gibi şikâyetlere neden olabilir.

Ama önce, bu soruyu açıklığa kavuşturalım;

Faranjit türleri nelerdir? Akut faranjit, viral faranjit, …?

Akut faranjit ve kronik faranjit olmak üzere iki tür faranjit vardır. Akut faranjit, nedenine göre iki gruba ayrılır: Viral Faranjit ve Bakteriyel Faranjit.

Kronik Faranjit, Akut Faranjit, Viral Faranjit, Bakteriyel Faranjit » Faranjit Türleri

İçindekiler
Akut Faranjit Tanımı
Akut Faranjit Belirtileri
Akut Faranjit Tedavisi

Akut Faranjit Tanımı

Akut faranjit tanımını, boğaz mukozasında iltihaplanma olarak tarif edebiliriz. Bebekler, çocuklar veya yetişkinlerde veya herhangi bir yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Ayrıca, faranjit ile birlikte, bademcikler de hasar görebilir ve yutma sırasında ağrıya neden olur. Bu hastalık bademcikleri etkilerse, bademcik iltihabına ve şişmesine neden olabilir.

Virüsler ve bakteriler akut faranjite sebep olur. Viral (virüs) enfeksiyon nedeniyle akut faranjit ortaya çıkarsa buna viral faranjit denir. Akut faranjit, bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkarsa, buna bakteriyel faranjit denir.

Akut Faranjit Belirtileri

Akut faranjitin en göze çarpan belirtisi, boğaz ağrısıdır. Diğer belirtiler;

 • yüksek ateş,
 • yutma güçlüğü,
 • burun akıntısı,
 • Boğazda kızarıklıklar,
 • Zayıflık, baş ağrısı, eklem ağrıları, kas ağrıları,
 • Öksürme ve lenf bezlerinin şişmesi,
 • Ve kulak ağrısı.

Akut faranjit, hızla gelişen bir hastalıktır. Belirtiler genellikle şiddetlidir. Burun akıntısı ve boğaz ağrısı en belirgin belirtilerdir.

Akut Faranjit Tedavisi

Tedavi için önce doktor tarafından viral enfeksiyon (viral faranjit) veya bakteri enfeksiyonu (bakteriyel faraenjit) olduğu belirlenir. Çünkü viral faranjit ve bakteriyel faranjit tedavileri farklıdır. Yanlış ilaçlar daha kötü sonuçlara neden olabilir.

Akut faranjit için tedavi aşağıdaki gibidir:

Viral Faranjit Tedavisi

Akut Faranjit-Viral Farenjit - Virüs

Akut Faranjit-Viral Faranjit – Virüs

 

Faranjite neden olan başka bir faktör olup olmadığını belirlemek gerekir. Örneğin; Alerji, burun kemiğinin eğik olması veya burunda et, sinüzit, reflü gibi hastalıklar çok önemlidir. Bunlardan herhangi biri mevcutsa, hemen tedavi yapılmalıdır.

 

Viral faranjit tedavisinde; Ağrı kesiciler, alerjik hastalarda antihistaminikler, burun tıkanıklığı giderici  ilaçlar, öksürük ilaçları ve gargara kullanılabilir. Pastiller genellikle faydasızdır.

 

Virüslerden kaynaklanan faranjit için antibiyotikler yararlı olmayacaktır. Bununla birlikte, antibiyotikler ciddi enfeksiyonlarda veya bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu zaman verilir.

 

Bakteriyel Faranjit Tedavisi

Bakteriyel faranjit tedaviside; antibiyotikler, ağrı kesiciler, alerjik hastalarda antihistaminikler, burun tıkanıklığı giderici ilaçlar, öksürük ilaçları ve gargara kullanılabilir.

Ayrıca, faranjitte dikkat edilmesi gereken önemli koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Akut Faranjit-Bakteriyel Farenjit - Bakteri

  Akut Faranjit-Bakteriyel Faranjit – Bakteri

  En az birkaç gün dinlenin.

 • Sigara içmeyin ve alkol kullanmayın.
 • Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmayın. Ortamı havalandırın.
 • Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının.
 • Kendinizi mümkün olduğunca sıcak tutun.
 • Alerjiye neden olan faktörlerden uzak durun.
 • Reflü hastaları, akşamları çay – kahve içmek ve fazla yemekten, asitli ve baharatlı gıdalar ve içeceklerden kaçınmalıdır.
 • Öksürerek boğazı temizlemeye çalışmayın!!!
 • Boğazın kuruluğunu önlemek için bol su içirin.
 • Tuzlu su gargarası ile boğaz ağrısı rahatlayabilir.

 

 

Akut faranjit, kronik faranjite göre çok daha ağır geçer. Akut faranjit şiddetli olmasına rağmen kısa sürer. Ancak oldukça dikkatli olmak gerekir. Çünkü dikkat edilmezse, başka hastalıklara yol açabilir. Ayrıca akut faranjit sürekli tekrar ederse (dikkat etmez ve sürekli akut faranjite yakalanırsanız) kronik faranjite dönüşebilir.

Akut Faranjit: Tanım, Belirtileri ve Tedavi
5 (6 Oy)

Yorum Alanı