Akut Faranjit Nasıl Başlar?

Faranjit, boğaz mukozasında görülen yaygın hastalıklardan biridir. Hastalığın nedenleri çeşitli faktörler olabilir. Örneğin bakteriler, virüsler, yanık veya mukoza travması vs. gibi.

Nedenine bağlı olarak akut faranjit; alerjik, travmatik veya bulaşıcı olabilir. Travmatik faranjit mukozaya yabancı cisim organları hasar gördüğünde gelişir. İrritanlardan, farenkste görülen iltihaplanma süreci tütün içmek, alkollü içecekler, sıcak ya da soğuk havanın solunması, kimyasal maddeler, toz vb. neden olabilir. Sonuç olarak akut faranjit alerjik bir faranjit türüdür.

Belirtileri Nelerdir?

En önemli akut farenjit belirtileri arasında, farenks mukoza zarının yutulması ve kızarması durumunda boğaz ağrısı tespit edilebilir. Farenjitin türüne bağlı olarak mukozada beyaz benek oluşabilir ve sıcaklık artabilir. Farenks iltihabı ile birlikte lenf nodları artar. Hafifçe bu bölgeye basarsanız, ağrılı duyumlara neden olabilirsiniz. Akut bir farenjitin arka planında oldukça sıklıkla kulaklarda tıkanıklık ve ağrı vardır. Bu semptomlar orta kulak alanındaki enfeksiyonun yayılmasını gösterir.

Farenjit zamanında tedavi edilmez veya yanlış tedavi edilirse, inflamasyon solunum yolunun diğer bölümlerine yayılabilir ve komplikasyonlara neden olabilir. Akut farenjit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından verilir. Hastalığın gelişimini tetikleyen faktörlerin dışlanması çok önemlidir. Tedavi, semptomları azaltmaya ve hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Enflamatuar süreci ve mukozanın şişmesini azaltmak için, anti-enflamatuar ve antiseptik ajanlar verilir: spreyler, emilebilir papatyalar, vb. Ağır ağrı sendromu durumunda ağrı kesiciler kullanılır. Bakteriyel farenjit ile antibiyotikler reçete edilir. Akut farenjit tedavisinin ayrılmaz bir parçası vücudun savunmasını arttıran ilaçların kullanılmasıdır.

Akut Faranjit Nasıl Başlar?
5 (2 Oy)

Yorum Alanı